IsoQRS > Lewe menu > Strefa Wiedzy > Eko Logiczne Myślenie > Segregacja śmieci. Recykling.

Segregacja odpadów. Recykling.

Przeciętny Polak wytwarza ok. 300 kg odpadów rocznie, co w przeliczeniu na wszystkich mieszkańców naszego kraju daje 12 mln ton/rok. Ale to tylko kropla w morzu. Odpady przemysłowe to kolejne 124 mln ton w ciągu roku. A ile z tego trafia do recyklingu? Niestety wciąż za mało. Na szczęście normy unijne wymuszają na Polsce działania na rzecz poprawy gospodarki odpadami. W zawiązku z tym do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce musi wynieść 60%, natomiast poziom recyklingu – min. 55%. Jak to zrobić?

Przede wszystkim segregować śmieci. To nic skomplikowanego, a jednak wciąż sprawia nam tyle trudu. Wystarczy znaleźć w domu trochę miejsca. Dla przykładu: mieszkańcy Szwecji na potrzeby segregacji odpadów mają w swoich domach aż 8 pojemników na śmieci! My mówimy tylko o 4: na papier, szkło, plastik i metal.

 

 

Papier

Ponowne wykorzystanie makulatury korzystnie wpływa na środowisko. Ogranicza się zasoby drzew wykorzystywanych do produkcji papieru, co sprzyja również redukcji zanieczyszczeń środowiska. Materiały papierowe nadające się do recyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowców, to: gazety, książki, zeszyty, papierowe torby na zakupy, kartony i tektura. Do pojemników nie należy natomiast wrzucać: papierowych materiałów pokrytych folią aluminiową (np. opakowania po mleku, napojach), papierów zabrudzonych (np. opakowanie po maśle), tapet, artykułów higienicznych.

 

Szkło

Ze względu na wielokrotną możliwość przetwarzania szkła, jest to materiał bardzo przyjazny środowisku, w 100% nadający się do recyklingu. Korzyści jakie niesie za sobą wykorzystywanie surowców wtórnych to przede wszystkim zmniejszenie emisji substancji uwalnianych w procesie produkcji opakowań szklanych, ale również ograniczenie ilości odpadów na skupiskach śmieci. Do recyklingu przekazujemy szklane opakowania po napojach i żywności. Należy pamiętać, by szkło było czyste i nie stłuczone.

 

Plastik

Materiały z tworzywa sztucznego są jednymi z najmniej przyjaznych środowisku. Czas jaki wymaga ich rozkład to nawet kilka tysięcy lat. Plastikowe butelki PET (politereftalan etylenu) to obecnie najbardziej kłopotliwy odpad, głównie ze względu na ich ilość. Statystycznie rocznie Polacy wykorzystują ok. 110 tysięcy ton butelek! Dlatego też tak ważna jest ich segregacja. Zamiast zalegać na skupiskach śmieci, plastikowe butelki mogą służyć do odzysku i ponownego wykorzystania na opakowania, folie czy oleje opałowe.

 

Metal

W przypadku opakowań aluminiowych problem związany jest z ich wytwarzaniem, gdyż produkowane są z rudy boksytu, której złoża występują zaledwie w kilku krajach. Materiały aluminiowe (puszki, rury, druty i drobny złom), podobnie jak szkło, mogą w 100% zostać wykorzystane do recyklingu. Proces ten jest bardzo korzystny dla środowiska, gdyż zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza oraz wód, maleje również zużycie energii. I co bardzo ważne - wykorzystując 1 tonę złomu, zaoszczędzamy 4 tony rudy boksytu.

Przed wyrzuceniem odpadów do pojemników należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu: usunięciu zbędnych materiałów (np. zszywki, nakrętki, nalepki), oczyszczeniu oraz w miarę możliwości pomniejszeniu objętości (butelki, puszki). Cały proces segregacji odpadów wymaga więc od nas zaangażowania. Jednak czy jest to wysoka cena za życie w przyjaznym środowisku? Naszym zdaniem NIE.

 

 

Autor: Natalia Laskowska

Przeczytaj poniższe uwagi - to ważne.

Uwaga 1. W dobie nowej i krzykliwej "ustawy śmieciowej" wiele miejscowości w Polsce wprowadza podział na tzw śmieci mokre i suche. Niestety sporo osób nie rozumie tego podziału (my też) - jak dla nas bardziej tu chodzi nie o poziom wilgotności w odpadach, a ich biodegradowalność.

Mokre to te, które będa się szybko rozkładać (np. rośliny, żywność, ziemia), a suche to te które są bardziej trwałej rozkładają się dużo, dużo wolniej (plastik, metal, szkło) ... a co z papierem? Papier jeżeli nie jest "klejony" to wkładamy do śmieci mokrych, a jak mamy w ręku opakowanie wielowarstwowe to juz do suchych.

Uwaga 2. Nie myjmy śmieci, które i tak będą zmieszane z resztą zabrudzonych odpadów, pamiętajmy woda - czysta woda to nasz skarb i myjąc butelki puszki opakowania po śmietanie itp. nie jesteśmy juz ekologiczni, a nielogiczni. Wystarczy opróżnić pojemnik/butelkę.

Uwaga 3. Nakrętki - jak macie możliwość to zgniatajcie pojemniki/puszki/butelki przed wrzuceniem do kosza, ale nie zakręcajcie ich zakrętkami/korkami - utrudnia to prasie prawidłowe zgniecenie odpadów przez co wzrasta globalna objętość odpadów. Plastikowe nakrętki warto oddawać do wyznaczonych miejsc zbiórki, gdzie pomogą one innym ludziom.

 

Zdjęcia:
Pojemniki do segregacji śmieci, fot. epSos.de

Komentarz:

Napisz odpowiedź(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Proszę wpisać litery i cyfry widoczne na obrazku.Captcha Code


© 2018 IsoQRS.    Wszystkie prawa zastrzeżone.

design : Internet-media.pl