IsoQRS > Lewe menu > Strefa Wiedzy > Eko Logiczne Myślenie > Międzynarodowy Dzień Ziemi

Żyć w zgodzie naturą

Jakość naszego życia w dużej mierze zależy od stanu otaczającego nas środowiska. Jesteśmy na stałe z nim związani i współoddziałujemy na siebie. Niestety wraz z rozwojem przemysłu i urbanizacji jakość środowiska, a co za tym idzie również naszego życia, ulega pogorszeniu. Rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń nie można zatrzymać. Można jednak dążyć do tego, by w jak największym stopniu wyeliminować ich źródła lub zredukować emitowany poziom zagrożenia.


22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi

 Ziemia.jpg

 

Akcja ma na celu rozpowszechnienie ekologicznego stylu życia oraz promowanie działań i postaw sprzyjających ochronie środowiska. Idea obchodzenia Dnia Ziemi powstała już w roku 1970. Do Polski dotarła jednak dopiero w latach 90-tych. Obecnie święto celebrowane jest w 192 krajach świata :)

Obchody Dnia Ziemi ściśle związane są z podstawowymi sposobami ochrony środowiska. Organizowane są akcje sadzenia drzew, zbierania śmieci czy programy zachęcające do recyklingu. Promowane są również proekologiczne zachowania i nawyki, których realizacja powinna być wpisana w codzienne życie. W te działania wpisuje się równiez zespół isoQRS i nie tylko tego jednego dnia :)


 

Środowisko to nie tylko przyroda, która nas otacza. To powietrze, dzięki któremu żyjemy, woda i gleba, które dają nam pożywienie. Środowisko to nierozłączny element naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby je chronić i o nie dbać. Jak?

  1. Nie zaśmiecać i rozsądnie segregować odpady, umożliwiając ich wtórne wykorzystanie przez recykling.
  2. Oszczędzać wodę i prąd
  3. Korzystać z ekologicznych środków transportu (np. rower, metro jeżeli jest :).
  4. Kupować produkty ekologiczne (opakowania nadające się do recyclingu; produkty nie testowane na zwierzętach, itp.).
  5. Ograniczyć stosowanie freonów.

Zanieczyszczenie powietrza, a przez to również wód i gleb, degradacja lasów – to tylko niektóre negatywne skutki oddziaływania człowieka na środowisko. Stosując się do powyższych zasad, możemy je ograniczyć. Ważne jest jednak, by o problemie mówić głośno i pokazać społeczeństwu jak żyć w zgodzie z naturą.


Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony będzie pod hasłem: „Elektroodpady – proste zasady. Celem akcji będzie edukacja w zakresie właściwego postępowania ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Ale nie tylko. Jak zawsze podczas Dnia Ziemi organizatorzy dążyć będą do upowszechniania sposobów właściwej segregacji śmieci. Informując o szeregu korzyści płynących z recyklingu, zachęcać będą do stosowania tej formy zbiórki odpadów w codziennym życiu.

 

Autor: Natalia Laskowska

 

 

Zdjęcia:

Ziemia, fot. Kevin M. Gill

© 2018 IsoQRS.    Wszystkie prawa zastrzeżone.

design : Internet-media.pl